fbpx

Ceny bytů 2024

jak se v roce 2024 vyvíjí ceny nemovitostí?

Nejčastější se porovnávají ceny bytů a jejich vývoj za m2. Pojďme se podívat, jak je to s cenami v roce 2024.

  • V předchozích 10 letech došlo v ČR ke zdražení bytů o 150 %.

  • Celorepublikový průměr cen se pohybuje v blízkosti hranice 100 000 Kč/m2.

  • Ústecký kraj má v dlouhodobém měřítku, nejnižší ceny.

A jak se pohybují ceny dle lokalit?

Ke konci minulého roku byl průměrný byt v České republice nabízen za 95 500 Kč za metr čtvereční. V případě, že se podíváme na jednotlivé kraje, je Praha stále lídrem v cenách, kde za metr čtvereční zaplatíte v průměru 121 700 Kč. Tyto údaje však zahrnují všechny dostupné byty na trhu. Jestliže preferujete novostavbu, musíte počítat s ještě vyšší částkou – v únoru 2024 činila průměrná cena 139 006 Kč za metr čtvereční. Nejlevnějším krajem v zemi zůstává Ústecký kraj, kde je průměrná cena bytu 35 200 Kč za metr čtvereční. Na druhém místě je Moravskoslezský kraj s cenou 42 900 Kč za metr čtvereční.

A jak je to s cenami bytů v Praze a jinde

Ačkoliv jsme již naznačili, že Praha patří mezi nejdražší lokality při srovnání jednotlivých krajů, překvapivě se v žebříčku měst a obcí umístila až na sedmém místě. Jak je to možné? Nejvyšší ceny nemovitostí v České republice totiž naleznete právě v horách. Horské apartmány v destinacích jako je Pec pod Sněžkou, Harrachov nebo Špindlerův Mlýn se prodávají za průměrnou rekordní cenu 168 021 Kč. Tato skutečnost vede k výrazným cenovým anomáliím, kdy se na jedné straně kopce platí vysoké sumy, zatímco o pár kilometrů vedle, vzdušnou čarou, jsou ceny bytů jen zlomkem těch horských.

Vývoj cen bytů v ČR

V Praze a krajských městech vzrostly ceny nemovitostí od roku 2014 o ohromujících 150 %. Tento nárůst je téměř největší v celé Evropě. Ani pandemie covidu, ani zvýšení úrokových sazeb nezvrátily tuto tendenci. Ačkoli se trh na konci roku 2022 a v první polovině roku 2023 výrazně zpomalil a prodeje bytů stagnovaly, ceny klesly pouze o 10 až 15 % v závislosti na typu a lokalitě. V roce 2024 zatím pokračuje mírný růst cen a není vyloučeno, že brzy dosáhnou nových maxim.

Co ceny bytů ovlivňuje?

Faktorů, které ovlivňují ceny bytů je spousta, pojďme si vypsat pár zásadních:

Cena družstevního bytu oproti bytu v osobním vlastnictví

Družstevní byty mohou být o 5 až 10 % levnější než porovnatelné byty v osobním vlastnictví.

Nízká nabídka bytů

Ve Česku se staví málo. Podle ČSÚ bylo v roce 2022 postaveno pouze 19 247 bytů v bytových domech. V Praze přibývá ročně asi 6 000 nových bytů do nabídky, což dlouhodobě nedostačuje.

Demografické změny

Moderní životní styl se odlišuje od toho před 30 lety. S nárůstem počtu nezadaných a obecně menším počtem osob v jedné domácnosti je potřeba více bytů než dříve, kdy domácnosti často sdílely více lidí.

Rozdíly mezi kraji

Počet obyvatel Středočeského kraje a Prahy neustále roste, zatímco příhraniční regiony v Orlických horách nebo Jeseníkách se vylidňují. Lepší pracovní příležitosti, kvalitnější zdravotnictví, školství a zábava přitahují obyvatele ČR z okrajových oblastí do středu.

Investiční byty

Čeští investoři mají tendenci být konzervativní a dlouhodobě důvěřují nemovitostem. Trend, kdy část bytů slouží nejen k bydlení, ale i jako investice, dále posiluje růst cen. Někteří investoři dokonce spekulují pouze na růst hodnoty nemovitostí a své byty ani nepronajímají.

Zdroj Hypox.cz

MICHAL BLÁHA   

Prodejte nemovitost se mnou i vy
Vydělám vám více peněz bez starostí

RE/MAX Horizont   

+420 731 098 231
www.blahareality.cz

Realitní makléř Michal Bláha je nezávislým podnikatelem podnikajícím na základě živnostenského listu, IČ 03667413