fbpx

Plochy nemovitosti

Znáte typy ploch v bytě a domě? Jak se od sebe liší užitná, podlahová, obytná a celková plocha?

Jedním z klíčových údajů souvisejících s nemovitostmi je pochopitelně jejich velikost. Ta však může být pro některé lidi matoucí, neboť v inzerátech jsou rozměry bytů a domů udávány různými způsoby.

Základem je správně vyměřená nemovitost. 

Zkrátka ne vždy 100 metrů čtverečních uvedených v inzerátu musí znamenat, že vám bude těchto sto metrů skutečně plně k dispozici. Je tedy rozhodně potřeba znát rozdíly mezi užitnou, podlahovou, obytnou a celkovou plochou, abyste nikdy nenaletěli trikům nepoctivých makléřů, jež jsou schopni do plochy bytu započítat opravdu cokoliv.

Co je užitná plocha nemovitosti?

Pojmem užitná plocha se označují rozměry nemovitosti měřené uvnitř vnějších stěn. Do této velikosti přitom nejsou počítány konstrukční prvky (komíny, sloupy, šachty, výtahy atd.), průchozí prostory a ani plochy, jež slouží jakožto místa pro umístění funkčních zařízení typu topení, klimatizace či generátorů energií.

Legislativně je užitná plocha upravena nařízením Evropské Komise ES č.1503/2006, přičemž velikost užitné plochy budovy se vždy rovná rozměrům, pro něž bylo vydáno povolení. Pozor však na to, že užitná plocha, jež je celkovým součtem vnějších stěn místností, není totéž co celková užitná plocha (viz níže).  Dříve se rovněž používal termín užitková plocha, nicméně ten již není platným. Avšak v praxi na něj lze stále občas narazit.

Co je celková užitná plocha bytu nebo domu?

Na rozdíl od užitné plochy, tak do té celkové se nepočítají pouze obytné místnosti, nýbrž i balkon, terasa, sklep či prostory podkroví. Bez povšimnutí by neměla zůstat ani skutečnost, že do celkové plochy se započítávají dokonce i společné prostory, na jejichž používání mají nárok všichni vlastníci bytových jednotek v domě – tedy třeba i chodby a kolárny!

Celková užitná plocha tedy bývá v naprosto valné většině případů o poznání větší než užitná plocha. Buďte tedy obezřetní a tyto odlišnosti si v inzerátech ve svém vlastním zájmu hlídejte. Celková užitná plocha totiž rozhodně není rozměrem obytných místností.

Co je podlahová plocha?

Nejčastěji udávaný údaj a rovněž ten nejvíce směrodatný, neboť určuje, kolik plochy bude možné skutečně v nemovitosti využívat. Podlahová plocha je totiž součtem ploch všech místností a jejich příslušenství, včetně veškerých konstrukcí.

Zároveň jsou do ní počítány též prostory, které jsou sice součástí domu, ale může je využívat výhradně vlastník dané bytové jednotky – tedy například vlastní kumbál. Definice podlahové plochy se řídí nařízením vlády č. 366/2013.

Co je obytná plocha?

Jak již z názvu vyplývá, tak termínem obytná plocha je označován součet plochy všech obytných místností v nemovitosti. Co musí splňovat místnost, aby mohla být prohlášena za obytnou?

  • musí být určena k trvalému bydlení

  • mít plochu alespoň 8 metrů čtverečních 

  • musí být osvětlená, větratelná a mít přístup k vytápění

Z této definice ošetřené vyhláškou č. 137/1998 Sb. tedy vyplývá, že mezi obytné místnosti nepatří například koupelny, toalety, sklepy, balkóny a samostatné kuchyně.

Co je zastavěná plocha

Jednotná definice zastavěné plochy vzhledem v návaznosti na stavební zákon neexistuje. Definice zastavěné plochy podle ČSN je „plocha půdorysného řezu vymezená vnějším obvodem svislých konstrukcí uvažovaného celku (budovy, podlaží nebo jejich částí); v prvním podlaží se měří nad podnoží nebo podezdívkou, přičemž se izolační přizdívky nezapočítávají. U objektu nezakrytých nebo polozakrytých je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí v rovině upraveného terénu“.

Zjednodušeně řečeno se v běžných případech jedná o plochu vymezenou vnějším lícem obvodové konstrukce.

Postarám se o vše kolem prodeje

Ušetřete svůj čas a nervy a svěřte prodej nemovitosti nám. Postaráme se o veškerou administrativu.

Autor článku Michal Bláha – obchodník a realitní makléř spolupracující s realitní kanceláří RE/MAX Horizont

VYNIKAJÍCÍ
17 recenze na
Vlasta
Vlasta
14. Červen, 2022.
S Michalem Bláhou jsem měl tu možnost několikrát spolupracovat a proto jej mohu s klidným svědomím doporučit. Je profesionál, který jede na maximum a chce být vždy nejlepší v tom, co dělá. Chápe totiž, že klíčem k vlastnímu úspěchu jsou v první řadě spokojení klienti.
Tomáš Eliáš
Tomáš Eliáš
7. Červen, 2022.
Bezproblémová spolupráce, příjemný a častý kontakt s makléřem k okamžitému řešení požadavků případných uchazečů.
Csilla Molnár
Csilla Molnár
7. Červen, 2022.
I would like to thank for the great help and professionalism for Michal, you can not have a better person to take care of your real estate business in Prague.
Kristýna Křížová
Kristýna Křížová
1. Červen, 2022.
Opravdu vřele doporučuji! P. Bláha mi s prodejem bytu velmi pomohl. Prodávala jsem byt, ke kterému jsem měla silné osobní pouto, a bylo pro mě důležité, aby byl prodej důstojný. Bylo třeba překonat různé administrativní překážky, které následně vedly ke ztrátě zájemce s nejlepší nabídkou. Přesto dokazál obratem najít jiného a přesvědčit ho, že chce za byt dát vyšší částku, než původně nabízel 🙂 Ještě jednou touto cestou děkuji za pomoc!
Daniela Zahálková
Daniela Zahálková
22. Květen, 2022.
Mohu vřele doporučit pana Michala Bláhu, za jeho profesionální, vřelé a především lidské jednání. Ještě jednou moc děkuji DZ.
petr castka
petr castka
5. Duben, 2022.
S panem Michalem Blahou je příjemné spolupracovat. Mohu vřele doporučit. Zkušený, příjemný a hlavně férový obchodník….Kéž kdyby každý v jeho oboru byl jako on. Díky moc. A věřím, že naše spolupráce bude delšího trvání. Doporučuji!
Daniel Prislin
Daniel Prislin
5. Duben, 2022.
Herr Michal Bláha von RE/MAX Horizont vermittelte den Verkauf unseres Familienbesitzes in Tschechien. Wir leben in Deutschland und mussten uns um nichts kümmern, nur um die notwendige Vertragsunterzeichnung. Herr Bláha hat alles zu unserer vollsten Zufriedenheit erledigt, er war stets freundlich und professionell. Wir empfehlen die Zusammenarbeit mit ihm in jeglicher Hinsicht.
Matyáš Hančl
Matyáš Hančl
1. Duben, 2022.
Super zkušenosti a bleskový pronájem bez starostí. Doporučuji.
Filip Ondruš
Filip Ondruš
23. Březen, 2022.
Kdyby byla spolupráce jako s Michalem Bláhou standardem na trhu prodeje nemovitostí, tak by tu byl zcela jiný standard. Makléř se rád podělí o obchodní případ, pokud ví, že z toho bude profitovat jeho klient. Podmínkou je, že musí mít ke spolupráci kvalitního partnera na druhé straně a to pan Bláha z Re/Maxu splňuje. Férové a profesionální jednání, z něhož profitují všechny strany realitní transakce, proto rád sdílím svoji referenci.