fbpx

Plochy nemovitosti

Znáte typy ploch v bytě a domě? Jak se od sebe liší užitná, podlahová, obytná a celková plocha?

Rozměr nemovitosti je důležitým faktorem pro mnoho lidí, kteří se zajímají o realitní trh. Nicméně může být zdrojem zmatení pro některé jedince, protože v inzerátech jsou uváděny různé způsoby udávání velikosti domů a bytů.

Základem je správně vyměřená nemovitost. 

Je třeba si uvědomit, že výše uvedená plocha nemusí vždy odpovídat skutečnému prostoru, který budete mít k dispozici. Proto je důležité znát rozdíl mezi různými typy ploch, jako jsou užitná, podlahová, obytná a celková, abyste nebyli obelstěni nečestnými realitními agenty, kteří jsou schopni započítat do plochy bytu cokoliv.

Užitná plocha nemovitosti

Termín užitná plocha se používá pro měření vnitřních rozměrů nemovitosti, a to bez zahrnutí konstrukčních prvků, průchodů a míst pro instalaci technických zařízení, jako jsou komíny, sloupy, šakty, výtahy. Nařízení Evropské komise č. 1503/2006 upravuje legislativní aspekt užitné plochy a uvádí, že velikost užitné plochy budovy odpovídá povoleným rozměrům. Nicméně je třeba dávat pozor na to, že užitná plocha, což je součet uvnitř vnitřních stěn místností, se neshoduje s celkovou užitnou plochou (viz níže). Dříve se používal termín užitková plocha, ale ten již není platný. V praxi se s ním však stále můžeme setkat.

Celková užitná plocha bytu nebo domu

Na rozdíl od užitné plochy, do celkové plochy se započítávají nejen obytné místnosti, ale také balkon, terasa, sklep a prostory podkroví. Kromě toho jsou do celkové plochy započítávány i společné prostory, které jsou k dispozici pro všechny vlastníky bytových jednotek v domě, například chodby a kolárny. Proto je třeba být opatrní a dávat si pozor na rozdíl mezi užitnou plochou a celkovou užitnou plochou uvedenou v inzerátech. Celková užitná plocha totiž není rozměrem pouze obytných místností.

Podlahová plocha

Podlahová plocha je obvykle nejčastěji uváděný a také nejvýznamnější údaj, protože určuje, kolik plochy bude skutečně k dispozici pro bydlení. Tato plocha zahrnuje všechny místnosti a příslušenství včetně konstrukcí, ale i prostory, které jsou součástí budovy a jsou využívány pouze vlastníkem dané bytové jednotky, například sklep nebo komora. Definice podlahové plochy je stanovena v Nařízení vlády č. 366/2013.

Obytná plocha

Pod pojmem „obytná plocha“ se rozumí součet plochy všech prostor v nemovitosti, které jsou určeny k trvalému bydlení a splňují stanovené podmínky. Obytná místnost musí mít alespoň 8 metrů čtverečních, být osvětlená, větratelná a mít přístup k vytápění. Je důležité poznamenat, že mezi obytné místnosti se nepočítají koupelny, toalety, sklepy, balkóny a samostatné kuchyně, jak je stanoveno vyhláškou č. 137/1998 Sb.

Zastavěná plocha

Definice zastavěné plochy není vzhledem k platným zákonům a noremám jednotná. Podle ČSN se jedná o plochu vymezenou vnějším obvodem svislých konstrukcí dané budovy nebo jejího podlaží, ale izolační přizdívky se nezapočítávají. U nezakrytých objektů se zastavěná plocha vymezuje obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí v rovině upraveného terénu. Prostě řečeno, jde o plochu vymezenou vnějším okrajem obvodové stěny.

Postarám se o vše kolem prodeje

Ušetřete svůj čas a nervy a svěřte prodej nemovitosti nám. Postaráme se o veškerou administrativu.

Autor článku Michal Bláha – obchodník a realitní makléř spolupracující s realitní kanceláří RE/MAX Horizont

MICHAL BLÁHA   

Prodejte nemovitost se mnou i vy
Vydělám vám více peněz bez starostí

RE/MAX Horizont   

+420 731 098 231
www.blahareality.cz