fbpx

Plochy nemovitosti

Znáte typy ploch v bytě a domě? Jak se od sebe liší užitná, podlahová, obytná a celková plocha?

Rozměr nemovitosti je důležitým faktorem pro mnoho lidí, kteří se zajímají o realitní trh. Nicméně může být zdrojem zmatení pro některé jedince, protože v inzerátech jsou uváděny různé způsoby udávání velikosti domů a bytů.

Základem je správně vyměřená nemovitost. 

Je třeba si uvědomit, že výše uvedená plocha nemusí vždy odpovídat skutečnému prostoru, který budete mít k dispozici. Proto je důležité znát rozdíl mezi různými typy ploch, jako jsou užitná, podlahová, obytná a celková, abyste nebyli obelstěni nečestnými realitními agenty, kteří jsou schopni započítat do plochy bytu cokoliv.

Užitná plocha nemovitosti

Termín užitná plocha se používá pro měření vnitřních rozměrů nemovitosti, a to bez zahrnutí konstrukčních prvků, průchodů a míst pro instalaci technických zařízení, jako jsou komíny, sloupy, šakty, výtahy. Nařízení Evropské komise č. 1503/2006 upravuje legislativní aspekt užitné plochy a uvádí, že velikost užitné plochy budovy odpovídá povoleným rozměrům. Nicméně je třeba dávat pozor na to, že užitná plocha, což je součet uvnitř vnitřních stěn místností, se neshoduje s celkovou užitnou plochou (viz níže). Dříve se používal termín užitková plocha, ale ten již není platný. V praxi se s ním však stále můžeme setkat.

Celková užitná plocha bytu nebo domu

Na rozdíl od užitné plochy, do celkové plochy se započítávají nejen obytné místnosti, ale také balkon, terasa, sklep a prostory podkroví. Kromě toho jsou do celkové plochy započítávány i společné prostory, které jsou k dispozici pro všechny vlastníky bytových jednotek v domě, například chodby a kolárny. Proto je třeba být opatrní a dávat si pozor na rozdíl mezi užitnou plochou a celkovou užitnou plochou uvedenou v inzerátech. Celková užitná plocha totiž není rozměrem pouze obytných místností.

Podlahová plocha

Podlahová plocha je obvykle nejčastěji uváděný a také nejvýznamnější údaj, protože určuje, kolik plochy bude skutečně k dispozici pro bydlení. Tato plocha zahrnuje všechny místnosti a příslušenství včetně konstrukcí, ale i prostory, které jsou součástí budovy a jsou využívány pouze vlastníkem dané bytové jednotky, například sklep nebo komora. Definice podlahové plochy je stanovena v Nařízení vlády č. 366/2013.

Obytná plocha

Pod pojmem „obytná plocha“ se rozumí součet plochy všech prostor v nemovitosti, které jsou určeny k trvalému bydlení a splňují stanovené podmínky. Obytná místnost musí mít alespoň 8 metrů čtverečních, být osvětlená, větratelná a mít přístup k vytápění. Je důležité poznamenat, že mezi obytné místnosti se nepočítají koupelny, toalety, sklepy, balkóny a samostatné kuchyně, jak je stanoveno vyhláškou č. 137/1998 Sb.

Zastavěná plocha

Definice zastavěné plochy není vzhledem k platným zákonům a noremám jednotná. Podle ČSN se jedná o plochu vymezenou vnějším obvodem svislých konstrukcí dané budovy nebo jejího podlaží, ale izolační přizdívky se nezapočítávají. U nezakrytých objektů se zastavěná plocha vymezuje obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí v rovině upraveného terénu. Prostě řečeno, jde o plochu vymezenou vnějším okrajem obvodové stěny.

Postarám se o vše kolem prodeje

Ušetřete svůj čas a nervy a svěřte prodej nemovitosti nám. Postaráme se o veškerou administrativu.

Autor článku Michal Bláha – obchodník a realitní makléř spolupracující s realitní kanceláří RE/MAX Horizont

VYNIKAJÍCÍ
17 recenze na
Vlasta
Vlasta
14. Červen, 2022.
S Michalem Bláhou jsem měl tu možnost několikrát spolupracovat a proto jej mohu s klidným svědomím doporučit. Je profesionál, který jede na maximum a chce být vždy nejlepší v tom, co dělá. Chápe totiž, že klíčem k vlastnímu úspěchu jsou v první řadě spokojení klienti.
Tomáš Eliáš
Tomáš Eliáš
7. Červen, 2022.
Bezproblémová spolupráce, příjemný a častý kontakt s makléřem k okamžitému řešení požadavků případných uchazečů.
Csilla Molnár
Csilla Molnár
7. Červen, 2022.
I would like to thank for the great help and professionalism for Michal, you can not have a better person to take care of your real estate business in Prague.
Kristýna Křížová
Kristýna Křížová
1. Červen, 2022.
Opravdu vřele doporučuji! P. Bláha mi s prodejem bytu velmi pomohl. Prodávala jsem byt, ke kterému jsem měla silné osobní pouto, a bylo pro mě důležité, aby byl prodej důstojný. Bylo třeba překonat různé administrativní překážky, které následně vedly ke ztrátě zájemce s nejlepší nabídkou. Přesto dokazál obratem najít jiného a přesvědčit ho, že chce za byt dát vyšší částku, než původně nabízel 🙂 Ještě jednou touto cestou děkuji za pomoc!
Daniela Zahálková
Daniela Zahálková
22. Květen, 2022.
Mohu vřele doporučit pana Michala Bláhu, za jeho profesionální, vřelé a především lidské jednání. Ještě jednou moc děkuji DZ.
petr castka
petr castka
5. Duben, 2022.
S panem Michalem Blahou je příjemné spolupracovat. Mohu vřele doporučit. Zkušený, příjemný a hlavně férový obchodník….Kéž kdyby každý v jeho oboru byl jako on. Díky moc. A věřím, že naše spolupráce bude delšího trvání. Doporučuji!
Daniel Prislin
Daniel Prislin
5. Duben, 2022.
Herr Michal Bláha von RE/MAX Horizont vermittelte den Verkauf unseres Familienbesitzes in Tschechien. Wir leben in Deutschland und mussten uns um nichts kümmern, nur um die notwendige Vertragsunterzeichnung. Herr Bláha hat alles zu unserer vollsten Zufriedenheit erledigt, er war stets freundlich und professionell. Wir empfehlen die Zusammenarbeit mit ihm in jeglicher Hinsicht.
Matyáš Hančl
Matyáš Hančl
1. Duben, 2022.
Super zkušenosti a bleskový pronájem bez starostí. Doporučuji.
Filip Ondruš
Filip Ondruš
23. Březen, 2022.
Kdyby byla spolupráce jako s Michalem Bláhou standardem na trhu prodeje nemovitostí, tak by tu byl zcela jiný standard. Makléř se rád podělí o obchodní případ, pokud ví, že z toho bude profitovat jeho klient. Podmínkou je, že musí mít ke spolupráci kvalitního partnera na druhé straně a to pan Bláha z Re/Maxu splňuje. Férové a profesionální jednání, z něhož profitují všechny strany realitní transakce, proto rád sdílím svoji referenci.