Co znamená užitná, obytná, podlahová, zastavěná plocha? Vyznáte se v pojmech?
Na trhu se při prodeji nemovitosti setkáváme s mnoha pojmy, jedny z důležitých jsou výměry nemovitosti. Přeci jen prodáváme a kupující nabývá nemovitost jak v celkové hodnotě, ale i v přepočtu na metry čtvereční (m²).
Ale jak se v pojmech vyznat, abych neuvedl mylné informace? Není to složité pojďmě na to.
Základem je správně vyměřená nemovitost.

Užitná plocha
Jedná se o součet všech ploch místností budovy. Měříme je mezi stěnami a příčkami, tedy čistá plocha, kterou můžete užívat, chodit po ní, postavit na ní nábytek apod. Zejména: obývací pokoj, ložnice, koupelny, toalety a chodby. Nezapomeňte na plochy pod vestavěnými skříněmi, kuchyňskou linkou a pod.
Pozor! Do užitné plochy se nepočítají – terasy, balkóny, lodžie, sklepy aj.
Stejně tak se nezapočítávají: konstrukční plochy – podpěry, sloupy, šachty, komíny apod. Průchozí prostory – výtahy, eskalátory, schodišťové šachty apod. Plochy, kde jsou umístěna zařízení topení a klimatizace, nebo energetické generátory
Podlahová plocha
Jedná se o součet ploch všech místností které jsou ve výhradním užívání vlastníka nemovitosti včetně teras, balkónů a lodžií, což je rozdíl oproti plochy užitné.
Započítávají se také půdorysné plochy všech svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu/ domu, jako jsou stěny, sloupy, pilíře, příčky, komíny.
Obytná plocha
Součet ploch všech místností, které splňují požadavky na obytnou místnost. Obytná místnost je část bytu (zejména obývací pokoj, ložnice, jídelna), která splňuje požadavky zvláštního předpisu, je určena k trvalému bydlení a má nejmenší podlahovou plochu 8 m2; pokud tvoří byt jediná obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2 (v Praze 18 m2)“. V Praze se dále za obytnou místnost považuje kuchyň s podlahovou plochou nad 12 m2. U místností se zkosenými stropy (podkroví) se do plochy obytné místnosti nezapočítává plocha se světlou výškou menší než 1,3 m (v Praze 1,2 m).
Dále musí obytná místnost splňovat značné množství parametrů od dostatečné světlé výšky, přes parametry vnitřního prostředí, až po návaznost na ostatní místnosti bytu. Přesné stanovení těchto podmínek je obsaženo v několika normách ČSN a vyhláškách a není možno ho zjednodušeně shrnout v pár odstavcích.
Zastavěná plocha
Jednotná definice zastavěné plochy vzhledem v návaznosti na stavební zákon neexistuje. Definice zastavěné plochy podle ČSN je „plocha půdorysného řezu vymezená vnějším obvodem svislých konstrukcí uvažovaného celku (budovy, podlaží nebo jejich částí); v prvním podlaží se měří nad podnoží nebo podezdívkou, přičemž se izolační přizdívky nezapočítávají. U objektu nezakrytých nebo polozakrytých je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí v rovině upraveného terénu“.
Zjednodušeně řečeno se v běžných případech jedná o plochu vymezenou vnějším lícem obvodové konstrukce.
Postarám se o vše kolem prodeje
Ušetřete svůj čas a nervy a svěřte prodej nemovitosti nám. Postaráme se o veškerou administrativu.
Autor článku Michal Bláha – obchodník a realitní makléř spolupracující s realitní kanceláří RE/MAX Horizont