fbpx

Kolik je provize realitní kanceláře a makléřů?

A kdo ji platí? Toto jsou otázky, na které nejčastěji odpovídáme.

Podívejme se na to, jak funguje odměna realitní kanceláře za prodej nemovitosti. Kdo ji platí a jaká je výše této odměny? Toto téma často vzbuzuje diskuse mezi profesionály i laickou veřejností. Je důležité porozumět tomu, kdy je provize vyplacena, jaká je spravedlivá výše této odměny a jak je obvykle koncipována.

Realitní kancelář obvykle požaduje provizi pouze v případě úspěšného prodeje nemovitosti, což se nazývá „success fee“. Pokud nedojde k prodeji, kancelář ponese ztrátu a může se jednat o značnou částku až v desítkách tisíc korun.

Platí provizi kupující nebo prodávající?

Při prodeji nemovitosti se kladou otázky na to, kdo platí za služby realitní kanceláře, a kdo jsou její klienti. Prodávající a kupující chtějí uzavřít obchod, ale jejich zájmy jsou různé. Makléř se zaměřuje na zájmy klienta, který ho platí, a většinou je to prodávající. Makléř se snaží získat pro prodávajícího co nejvyšší cenu a investuje do přípravy nemovitosti na prodej, pořádá výběrová řízení se zájemci a prezentuje nabídky na vysoké úrovni. Je to práce, za kterou je makléř placen – prodávajícím. Opačným případem jsem, pokud makléř pracuje pro kupující stranu, se kterou má uzavřenou smlouvu pro vyhledávání nemovitosti.

Nejčastější požadavky klientů:

  • Prodat nemovitost za nevyšší cenu
  • Prodat nemovitost v rychlém čase

Je nutné stále zdůrazňovat, že makléř, který prodal nemovitost za nejvyšší možnou cenu, kterou trh v danou chvíli umožňoval, svou práci odvedl dobře, i když si to někteří kupující klienti mohou myslet jinak. Navíc jsme v minulosti zaznamenali případy, kdy se kupující klient, který neuspěl v předchozím výběrovém řízení a nekoupil si nemovitost, později k nám vrátil s touhou prodat jinou nemovitost, protože se mu líbila naše práce pro prodávajícího.

Kdy se vyplácí provize realitní kanceláři?

V zprostředkovatelské smlouvě uzavřené mezi realitní kanceláří a prodávajícím je stanovena doba splatnosti odměny. Většinou se jedná o moment, kdy se vklad vlastnického práva zaregistruje v katastru nemovitostí – tedy okamžik, kdy kupující získá vlastnická práva k nemovitosti. Někdy se také může stát, že splatnost odměny je vázána na podpis kupní smlouvy. Nicméně, nedoporučuje se klientům, aby podepisovali zprostředkovatelskou smlouvu, která váže odměnu RK na pouhé „zprostředkování příležitosti uzavřít kupní smlouvu“.

Jaká je výše provize za služby realitní kanceláře? Kolik stojí realitní služby?

Pojďme nyní hovořit o tom, jakým způsobem a v jaké výši je stanovena provize. Provoz se zásadně může stanovit jako procento z kupní ceny nebo jako pevná částka. Osobně preferuji první možnost, jelikož je zřejmé, jak bude provize ovlivněna změnou kupní ceny během jednání.

Určení výše provize je komplikované téma a nelze vytvořit přesný ceník. Pokud bychom ale museli uvést nějaké konkrétní číslo, můžeme říct, že v oblasti Prahy, Středních Čech a Plzně se provize pohybuje při prodeji mezi 3 a 6 % z kupní ceny. Každá transakce je však jiná, každý makléř pracuje jiným způsobem a do každé zakázky investuje různé finanční prostředky. Nicméně statistiky jasně ukazují, jaký vysoký přínos může kvalitní makléř při prodeji mít.

Služby kvalitní realitní kanceláře se vyplatí

V roce 2021 jsme byli osloveni manželským párem, kteří chtěli prodat svůj dům v Horních Počernicích. Dům se skládal z obchodního prostoru v přízemí, bytu v 2. podlaží a garáží. Naše běžné ocenění pomocí cenových map a realizovaných prodejů v oblasti ukázalo, že cena by měla být 13 – 14 mil. Kč, což odpovídalo očekávání prodávajících a byli ochotni podepsat zprostředkovatelskou smlouvu za tuto cenu.

Nicméně, makléřka, která se starala o prodej, přišla s nápadem rozdělit dům na dvě jednotky (nebytová v přízemí a byt v 1. patře) a prodat každou samostatně. Díky tomuto nápadu jsme dokázali získat pro klienty téměř o 4 mil. Kč více.

Víme, že mnozí jiní makléři by takový krok neudělali. I když to bylo pro nás mnoho práce navíc, věříme, že právě tato přidaná hodnota makléře nás dělá šťastnými. Je pravda, že jsme asi o jeden procentní bod dražší než většina konkurence, ale klienti díky nám stále vydělají.

Postarám se o vše kolem prodeje nemovitosti

Ušetřete svůj čas, vaši nervovou soustavu a svěřte prodej nemovitosti profesionálovi. Postarám se o vše a vy budete kompletně bez starostí

MICHAL BLÁHA   

Prodejte nemovitost se mnou i vy
Vydělám vám více peněz bez starostí

RE/MAX Horizont   

+420 731 098 231
www.blahareality.cz