fbpx

Kolik je provize realitní kanceláře a makléřů?

Kolik je provize realitní kanceláře a makléřů? Kdo ji platí? Odpovídáme na nejčastější otázky

Jak funguje provize realitní kanceláři při prodeji nemovitosti? Kdy je vyplacena? Jak je vysoká? Odměna realitní kanceláře za její služby je téma častých debat mezi profesionály i běžnými spotřebiteli. Pojďme se podívat na to, jak je nejčastěji koncipována, kdo ji hradí, v jakém okamžiku je splatná a jaká je její spravedlivá výše.

Provize je téměř vždy postavena na principu tzv. „success fee“, tedy klient platí pouze a jen v případě, že je transakce úspěšně dotažena. Pokud transakce neskončí úspěšným prodejem, končí realitní kancelář v mínusu, který často dosahuje až desítek tisíc korun.

Kdo platí provizi? Kupující nebo prodávající?

Kdo hradí služby kanceláře je zcela kardinální otázka. Při prodeji nemovitosti se setkávají dvě strany, prodávající a kupující. Obě strany spolu chtějí obchod uzavřít, ale mají zcela odlišná očekávání – zatímco kupující chce koupit levněprodávající chce prodat za co nejvíc peněz. A je zřejmé, že makléř nemůže zastupovat dvě strany, jejichž zájmy jsou tak rozdílné.

Čí zájmy tedy makléř v transakci primárně hájí? Je to vlastně jednoduché a je to stejné jako u jakékoli jiné služby. Makléř hájí zájmy klienta, jenž ho platí. Z mé zkušenosti je to v 98 % případů prodávající. Jinými slovy, prodávající si najme služby realitního makléře, aby co nejlépe prodal jeho nemovitost. Co se skrývá za slovem „nejlépe“? Narovinu, nejčastěji je to právě požadavek na co nejvyšší dosaženou cenu. Občas se setkáváme i s dalšími hledisky, například rychlost transakce, ale v drtivé většině případů jde právě o peníze. Právě proto si makléř dává záležet na kvalitě zpracování nabídky, investuje peníze do přípravy nemovitosti na prodej, pořádá výběrová řízení mezi kupujícími, od nichž sbírá nabídky, které posléze prezentuje prodávajícímu. Je to jeho práce, za kterou je placen – ano, prodávajícím.

Nejčastější požadavky klientů:

  • Prodat nemovitost za maximální cenu
  • Prodat nemovitost rychle

Je tady, myslím, potřeba stále opakovat důležitou věc: makléř, který prodal za maximální možnou cenu, jíž byl v danou chvíli trh ochoten zaplatit, udělal svoji práci dobře. I když to občas někteří kupující klienti mohou vnímat jinak. Ostatně, už opakovaně se nám stalo, že kupující klient, který ve výběrovém řízení neuspěl, nemovitost nekoupil a projevil jistou míru nespokojenosti, se k nám po čase vrátil se zájmem jinou nemovitost prodat, protože se mu líbilo, co pro prodávající umíme udělat.

Kdy dochází k vyplacení provize realitní kanceláři?

Splatnost odměny je dána ve zprostředkovatelské smlouvě, uzavřené mezi RK a prodávajícím. Nejčastěji se setkáme s formulací, že je odměna vázána na provedení vkladu vlastnického práva do Katastru nemovitostí – tedy na okamžik, kdy se kupující stane majitelem nemovitosti. Můžeme se setkat i třeba s formulací, že je splatnost odměny vázána na podpis kupní smlouvy. Určitě bych ale klientům nedoporučil podepsat zprostředkovatelskou smlouvu, kde je odměna RK vázána na pouhé „zprostředkování příležitosti uzavřít kupní smlouvu“.

Kolik služby realitní kanceláře stojí? Jak je provize vysoká?

Nyní k výši a způsobu stanovení provize. Principiálně může být provize stanovena procentem z kupní ceny anebo fixní částkou. Za mě je první varianta lepší, protože je jasné, jakým způsobem se bude měnit provize, když se v průběhu jednání změní kupní cena.

Výše provize je velmi složité téma a není možné nastavit nějaký přesný ceník. Pokud bychom měli přesto přijít s nějakým číslem, pak můžeme říct, že v regionu Praha, Střední Čechy, Plzeň se provize pohybuje u prodeje mezi 3 a 6 % z kupní ceny. Každá transakce je jinak složitá, každý makléř pracuje jinak a investuje do zakázky různé peníze. Každopádně data jednoznačně ukazují, jak vysokou přidanou hodnotu může kvalitní makléř při prodeji mít.

Vyplatí se služby realitní kanceláře nebo samoprodej?

V roce 2021 přišel do naší kanceláře manželský pár, který měl v úmyslu prodat svůj dům v Horních Počernicích, který sestával z obchodního prostoru v přízemí, bytu v 2. podlaží a garáží. Při běžném nacenění pomocí cenových map a realizovaných prodejů v lokalitě jsme došli k ceně 13 – 14 mil. Kč, což se shodovalo s tím, co prodávající očekávali a byli připraveni podepsat zprostředkovatelskou smlouvu s touto cenou.

Makléřka, která má prodej na starosti, ale přišla s nápadem dům rozdělit na dvě jednotky (nebytová v přízemí a byt v 1. patře), přiřadit ke každé garáž a prodávat obě jednotky samostatně. Klientům jsme tak vydělali téměř o 4 mil. Kč víc.

Vím, že mnoho jiných makléřů na trhu by to neudělalo. Bylo to pro nás spousty práce navíc, ale my věříme, že právě toto je přidaná hodnota makléře a máme z takové transakce dvojnásobnou radost.

A ano, jsme asi o jeden procentní bod dražší než většina konkurence. Ale klienti na tom pořád bohatě vydělají.

Postarám se o vše kolem prodeje nemovitosti

Ušetřete svůj čas, vaši nervovou soustavu a svěřte prodej nemovitosti profesionálovi. Postarám se o vše a vy budete kompletně bez starostí

VYNIKAJÍCÍ
17 recenze na
Vlasta
Vlasta
14. Červen, 2022.
S Michalem Bláhou jsem měl tu možnost několikrát spolupracovat a proto jej mohu s klidným svědomím doporučit. Je profesionál, který jede na maximum a chce být vždy nejlepší v tom, co dělá. Chápe totiž, že klíčem k vlastnímu úspěchu jsou v první řadě spokojení klienti.
Tomáš Eliáš
Tomáš Eliáš
7. Červen, 2022.
Bezproblémová spolupráce, příjemný a častý kontakt s makléřem k okamžitému řešení požadavků případných uchazečů.
Csilla Molnár
Csilla Molnár
7. Červen, 2022.
I would like to thank for the great help and professionalism for Michal, you can not have a better person to take care of your real estate business in Prague.
Kristýna Křížová
Kristýna Křížová
1. Červen, 2022.
Opravdu vřele doporučuji! P. Bláha mi s prodejem bytu velmi pomohl. Prodávala jsem byt, ke kterému jsem měla silné osobní pouto, a bylo pro mě důležité, aby byl prodej důstojný. Bylo třeba překonat různé administrativní překážky, které následně vedly ke ztrátě zájemce s nejlepší nabídkou. Přesto dokazál obratem najít jiného a přesvědčit ho, že chce za byt dát vyšší částku, než původně nabízel 🙂 Ještě jednou touto cestou děkuji za pomoc!
Daniela Zahálková
Daniela Zahálková
22. Květen, 2022.
Mohu vřele doporučit pana Michala Bláhu, za jeho profesionální, vřelé a především lidské jednání. Ještě jednou moc děkuji DZ.
petr castka
petr castka
5. Duben, 2022.
S panem Michalem Blahou je příjemné spolupracovat. Mohu vřele doporučit. Zkušený, příjemný a hlavně férový obchodník….Kéž kdyby každý v jeho oboru byl jako on. Díky moc. A věřím, že naše spolupráce bude delšího trvání. Doporučuji!
Daniel Prislin
Daniel Prislin
5. Duben, 2022.
Herr Michal Bláha von RE/MAX Horizont vermittelte den Verkauf unseres Familienbesitzes in Tschechien. Wir leben in Deutschland und mussten uns um nichts kümmern, nur um die notwendige Vertragsunterzeichnung. Herr Bláha hat alles zu unserer vollsten Zufriedenheit erledigt, er war stets freundlich und professionell. Wir empfehlen die Zusammenarbeit mit ihm in jeglicher Hinsicht.
Matyáš Hančl
Matyáš Hančl
1. Duben, 2022.
Super zkušenosti a bleskový pronájem bez starostí. Doporučuji.
Filip Ondruš
Filip Ondruš
23. Březen, 2022.
Kdyby byla spolupráce jako s Michalem Bláhou standardem na trhu prodeje nemovitostí, tak by tu byl zcela jiný standard. Makléř se rád podělí o obchodní případ, pokud ví, že z toho bude profitovat jeho klient. Podmínkou je, že musí mít ke spolupráci kvalitního partnera na druhé straně a to pan Bláha z Re/Maxu splňuje. Férové a profesionální jednání, z něhož profitují všechny strany realitní transakce, proto rád sdílím svoji referenci.