fbpx

Jak prodat nemovitost za nejvíc peněz, když trh klesá?

Jak prodat nemovitost za nejvíc peněz, při klesajícím thu?

V posledních měsících došlo na trhu s nemovitostmi k obratu, kdy se ceny začaly snižovat, a to po mnoha letech neustálého růstu. Pokud plánujete úspěšně prodat nemovitost v této nové situaci, je nutné přistoupit k ceně realisticky a přizpůsobit se trhu.

Jaký je vývoj na realitním trhu?

Trh s nemovitostmi, který se po mnoho let pyšnil neustálým růstem cen, se v posledních měsících obrátil a začal klesat. Za tímto vývojem stojí rostoucí úroky hypoték a obecná nejistota v souvislosti s budoucím ekonomickým vývojem a zvyšováním životních nákladů.

Jak se to projeví na prodeji vaší nemovitosti? Média plná zpráv o kupcích požadujících slevy a o prodlužující se době prodeje z týdnů na měsíce. Avšak stále existuje šance pro úspěšný prodej vaší nemovitosti, pokud se přizpůsobíte změně na trhu a zvolíte vhodnou strategii.

Jak to bylo do jara 2022?

V loňském roce bylo běžné prodávat nemovitosti s cenou nad tržní hodnotou, protože trh se stále zvyšoval a ceny rostly. Buď jsme měli dohodnutou strategii postupného snižování ceny s prodávajícími a věděli jsme, že kupce najdeme do šesti měsíců, nebo jsme nemovitosti prodávali ihned za vysoké ceny. Pokud byli prodávající ochotni čekat na ideální nabídku, kupce jsme našli spolehlivě a oba strany byly nadšeny z dosažené ceny.

Váhat s prodejem znamená aktuálně prodat později za méně

Situace na trhu s nemovitostmi se zcela změnila. Kvůli různým faktorům klesá poptávka po nemovitostech a ceny se pomalu snižují. Tato změna situace si vyžaduje novou prodejní strategii. Strategie postupného snižování ceny může být nebezpečná, protože trh se může dále propadat rychleji, než prodávající snižuje cenu. To znamená, že prodejní cena stále zůstává vyšší než cena na trhu a kupce nelze nalézt. Pokud se kupce objeví, může to být až po několika měsících, kdy cena na trhu bude ještě nižší a prodávající tedy přijde o peníze. To je tedy strategie číslo jedna.

Zahájení se správnou tržní cenou je zásadní

Při prodeji na klesajícím trhu s nemovitostmi je klíčové vybrat správnou strategii, která vám umožní získat co nejvyšší prodejní cenu. Doporučujeme postupovat podle strategie #2, která vám umožní získat nejvyšší možnou cenu za prodej. Je důležité, aby byl odhad nemovitosti pečlivě zpracován a aby byla cena stanovena v souladu s aktuální situací na trhu. Každý měsíc, kdy cena na trhu klesá a vy prodáváte později, znamená pravděpodobně nižší prodejní cenu a zbytečnou ztrátu pro vás jako prodávajícího.

Získejte zdarma cenový odhad nemovitosti

Zjistěte, jakou hodnotu má vaše nemovitost nyní, když ceny bytů a domů klesají.

Vrátí se ceny na předchozí úroveň a kdy?

Přemýšlíte-li o prodeji nemovitosti, další možností je počkat s prodejem, dokud se ceny nezačnou opět zvyšovat a maximalizovat tak prodejní cenu. Tento přístup však vyžaduje trpělivost, protože pravděpodobně bude trvat roky, nikoli měsíce. V minulosti trvalo až 7 let, než se ceny nemovitostí po poslední krizi na trhu vrátily na původní úroveň. Samozřejmě to nemusí být tentokrát stejné, ale poučení se z minulosti je nejlepší, co můžeme dnes udělat. Pokud nepotřebujete nemovitost prodat, může být čekání na lepší dobu pro vás výhodné.

Naposledy to trvalo 7 let

Vývoj průměrné ceny bytů 2005 až 2016

MICHAL BLÁHA   

Prodejte nemovitost se mnou i vy
Vydělám vám více peněz bez starostí

RE/MAX Horizont   

+420 731 098 231
www.blahareality.cz