fbpx

Exkluzivní prodej

Jaké jsou výhody a nevýhody uzavření exkluzivní smlouvy s realitní kanceláří a co taková smlouva znamená?

Zvažujete prodej vaší nemovitosti a hledáte realitního makléře, který vám pomůže s prodejem. Makléř vás požádá o podepsání exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy, a tak se můžete ptát, jaké jsou její výhody a nevýhody a na co si dát pozor. Pokud se zajímáte o tuto problematiku, můžeme vám poskytnout přehledné vysvětlení. Více informací vás může překvapit.

Co je exkluzivní smlouva s realitní kanceláří?

Když se rozhodnete prodat svou nemovitost, můžete podepsat exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu s realitní kanceláří, která vám umožní prodej pouze s touto jedinou kanceláří po určitou dobu. To znamená, že nemůžete jednat o prodeji s jinými zprostředkovateli a nemůžete prodat nemovitost sami. Možná si myslíte, že to není výhodné, ale ukážeme vám, že když si vyberete kvalitní realitní kancelář, exkluzivita může být velkou výhodou.

Jaké jsou tedy výhody exkluzivní spolupráce s realitní kanceláří

Makléř se bude snažit udělat maximum pro prodej a bude ochoten do toho investovat více peněz.

Dnes už nelze úspěšně prodat nemovitost za nejvyšší možnou cenu bez investic do prezentace a právního zajištění. Makléř, kterému prodávající svěří prodej, tuto investici nese a je placen až v případě úspěšného prodeje. Naše realitní kancelář má úspěšnost v prodeji 89 % nemovitostí, které jsou nám svěřeny. Pro dosažení této úspěšnosti poskytujeme různé profesionální služby, jako například kvalitní fotodokumentaci, homestaging, vizualizace, videoprohlídky a reklamní kampaně na sociálních sítích a vyhledávačích. Naším cílem je najít kupce, kteří jsou ochotni zaplatit za nemovitost nejvyšší cenu, a proto jsme ochotni tuto investici nést. V případě úspěšného prodeje se tato investice vrátí a prodávající bude s našimi službami spokojen.

Makléři, kteří nemají exkluzivní smlouvu na prodej nemovitosti, obvykle neposkytují žádné dodatečné služby. Naopak, budou se snažit minimalizovat své náklady a čas, protože mají menší jistotu, že si tyto náklady vydělají zpět. I kdyby vám poskytli vynikající servis, bez exkluzivní smlouvy je stále možné, že jiný makléř získá zakázku před nimi a celá práce půjde vniveč. 

Silná pozice pro vyjednávání

Možná si myslíte, že když makléři soupeří o prodej vaší nemovitosti, budou více motivováni a vy vyděláte. Bohužel to tak není. V realitě to znamená, že pokud se nemovitost prodá rychle, tak se pravděpodobně neprodá za nejvyšší cenu. Makléř, s nímž máte exkluzivní smlouvu, má více času na to, aby uspořádal co nejvíce prohlídek a našel nejlepšího zájemce. Makléř bez výhradní smlouvy se často spokojí s prvním, kdo nabídne. Obvykle proto, aby se vyhnul riziku, že jiný makléř získá nabídku.

Kromě toho, makléř, se kterým máte exkluzivní smlouvu, má mnohem silnější postavení vůči potenciálním kupujícím. Je to jediný makléř, který zprostředkovává prodej vaší nemovitosti, takže jeho slovo je závazné a kupující mohou mít jistotu, že nikdo jiný nezasahuje do prodeje.

Jednodušší komunikace

Realitní kancelář využíváte obvykle proto, abyste ušetřili čas a energii a minimalizovali chyby při prodeji. S jedním makléřem spolupracovat bude pro vás mnohem pohodlnější, než muset koordinovat více makléřů, kteří by mohli mít různé přístupy k prodeji vaší nemovitosti.

Snáze předejdete slevám

Je důležité si uvědomit, že slevu na nemovitost není vhodné nabízet každému, kdo se na ni zeptá. Makléř, který pracuje výhradně pro vás, chápe, že cena nemovitosti musí být stanovena správně a slevu není nutné nabízet, pokud k tomu není důvod. Na druhou stranu, pokud pracuje makléř neexkluzivně, zvyšuje se tlak na slevu, protože kupující mohou jednoduše kontaktovat jiné makléře s tou samou nemovitostí v nabídce a vyjednávat o slevě.

Správně nastavená prodejní strategie

Když pracujete s makléřem neexkluzivně, nikdy nemáte kompletní přehled o průběhu prodeje nemovitosti, což může být nevýhodné. Pokud zájemci nejdou pouze přes jednoho makléře, který má exkluzivní právo na prodej, je těžké určit, kolik lidí o nemovitost stojí. Nespolupracující makléři nebudou sdílet informace o prodeji. Na druhé straně, exkluzivní makléř vždy ví, kolik potenciálních kupujících je ochotno koupit nemovitost, a může přizpůsobit svou strategii prodeje. Pokud je zájemců mnoho, může navrhnout aukci, ale pokud trh nepřeje prodávajícím, může být vhodnější počkat na vhodnější dobu pro prodej.

Solidní kanceláře jinak, než exkluzivně, nepracují

Všechny kanceláře v RE/MAXu pracují exkluzivně, protože se snažíme poskytovat nejvyšší kvalitu služeb pro naše klienty za spravedlivou cenu. Věříme, že exkluzivní zastoupení je nejlepším způsobem, jak prodat nemovitosti. Pokud se zajímáte o cenu našich služeb, můžete si přečíst článek, ve kterém jsme popsali, kolik stojí provize realitní kanceláře.

Reality jsou hlavně o důvěře a tu sebelepší smlouva nenahradí. Jestli si nejste jisti, že svěřit nám nemovitost do prodeje je správná volba, možná vám v rozhodování pomohou recenze spokojených klientů.

Postarám se o vše kolem prodeje nemovitosti

Ušetřete svůj čas, vaši nervovou soustavu a svěřte prodej nemovitosti profesionálovi. Postarám se o vše a vy budete kompletně bez starostí

Nevýhody exkluzivní smlouvy s realitní kanceláří

Nemovitost si nemůžete prodat sami

Když se rozhodnete spolupracovat s realitní kanceláří, je vaším cílem nejen ušetřit čas a vyhnout se chybám, ale také získat co nejvyšší cenu za prodej. Proto je logické uzavřít exkluzivní smlouvu a nenechat prodej na vlastní pěst. Přesto se může stát, že najdete kupce sami a v takovém případě můžete odkázat na kancelář, která zajistí dokončení prodeje a právní servis. Provize se pak může snížit.

Prodej se může zdržet, pokud špatně vyberete

I když se někteří lidé obávají, že exkluzivní smlouva může vést ke špatnému výsledku, tak v praxi je tato obava neopodstatněná. V RE/MAX jsme si vědomi, že dobrá reputace a kvalitní služby jsou základem pro naše podnikání a proto se snažíme nabízet vysokou kvalitu služeb. Pokud by přesto došlo k nespokojenosti, naši klienti mají k dispozici různé mechanismy ochrany, jako například Českou obchodní inspekci, manažery kanceláří nebo ombudsmana RE/MAX, který se specializuje na řešení reklamací. Všechny tyto nástroje jsou založeny na reklamačním řádu RE/MAX, který stanovuje pravidla pro řešení případů nespokojenosti se službami. 

Je stále možné narazit na makléře, kteří pro prodej nemovitosti nevynaloží dostatečné úsilí. I když se nemusí nutně dostat k smluvní pokutě, špatný výběr makléře může celý prodej zpomalit a výslednou částku získáte až s několikaměsíčním zpožděním.

Na jak dlouho se výhradní smlouva uzavírá?

Smlouva na exkluzivní spolupráci s realitní kanceláří není věčná, má určitou dobu trvání. Pokud vás makléř přesvědčuje o něčem jiném, jedná v rozporu se zákonem o realitním zprostředkování. Smlouva může být sjednána maximálně na 6 měsíců, takže nedoporučujeme podepisovat smlouvy na delší dobu. Pokud potřebujete, smlouvu lze vždy prodloužit a pro první kontakt může být doba smlouvy stanovena například na 2-3 měsíce. Během této doby se ukáže, co kancelář pro prodej nemovitosti dělá a co nedělá.

Výhradní smlouva v RE/MAX Horizont - makléř Michal Bláha

Naše smlouvy jsou jednoduché a srozumitelné, aby se nemuseli na nic složitého koukat. Pokud si rádi všechno pečlivě pročtete, můžete si stáhnout vzor smlouvy níže a v klidu se podívat, co všechno obsahuje.

Délka exkluzivní smlouvy je omezena na maximálně 6 měsíců a nedoporučujeme prodlužovat ji na delší časový horizont. Pokud je potřeba, může být délka smlouvy při prvním setkání sjednána na 2 až 3 měsíce. Během této doby se ukáže, jak realitní kancelář pracuje a zda je prodej úspěšný.

Autor článku Michal Bláha – obchodník a realitní makléř spolupracující s realitní kanceláří RE/MAX Horizont

VYNIKAJÍCÍ
17 recenze na
Vlasta
Vlasta
14. Červen, 2022.
S Michalem Bláhou jsem měl tu možnost několikrát spolupracovat a proto jej mohu s klidným svědomím doporučit. Je profesionál, který jede na maximum a chce být vždy nejlepší v tom, co dělá. Chápe totiž, že klíčem k vlastnímu úspěchu jsou v první řadě spokojení klienti.
Tomáš Eliáš
Tomáš Eliáš
7. Červen, 2022.
Bezproblémová spolupráce, příjemný a častý kontakt s makléřem k okamžitému řešení požadavků případných uchazečů.
Csilla Molnár
Csilla Molnár
7. Červen, 2022.
I would like to thank for the great help and professionalism for Michal, you can not have a better person to take care of your real estate business in Prague.
Kristýna Křížová
Kristýna Křížová
1. Červen, 2022.
Opravdu vřele doporučuji! P. Bláha mi s prodejem bytu velmi pomohl. Prodávala jsem byt, ke kterému jsem měla silné osobní pouto, a bylo pro mě důležité, aby byl prodej důstojný. Bylo třeba překonat různé administrativní překážky, které následně vedly ke ztrátě zájemce s nejlepší nabídkou. Přesto dokazál obratem najít jiného a přesvědčit ho, že chce za byt dát vyšší částku, než původně nabízel 🙂 Ještě jednou touto cestou děkuji za pomoc!
Daniela Zahálková
Daniela Zahálková
22. Květen, 2022.
Mohu vřele doporučit pana Michala Bláhu, za jeho profesionální, vřelé a především lidské jednání. Ještě jednou moc děkuji DZ.
petr castka
petr castka
5. Duben, 2022.
S panem Michalem Blahou je příjemné spolupracovat. Mohu vřele doporučit. Zkušený, příjemný a hlavně férový obchodník….Kéž kdyby každý v jeho oboru byl jako on. Díky moc. A věřím, že naše spolupráce bude delšího trvání. Doporučuji!
Daniel Prislin
Daniel Prislin
5. Duben, 2022.
Herr Michal Bláha von RE/MAX Horizont vermittelte den Verkauf unseres Familienbesitzes in Tschechien. Wir leben in Deutschland und mussten uns um nichts kümmern, nur um die notwendige Vertragsunterzeichnung. Herr Bláha hat alles zu unserer vollsten Zufriedenheit erledigt, er war stets freundlich und professionell. Wir empfehlen die Zusammenarbeit mit ihm in jeglicher Hinsicht.
Matyáš Hančl
Matyáš Hančl
1. Duben, 2022.
Super zkušenosti a bleskový pronájem bez starostí. Doporučuji.
Filip Ondruš
Filip Ondruš
23. Březen, 2022.
Kdyby byla spolupráce jako s Michalem Bláhou standardem na trhu prodeje nemovitostí, tak by tu byl zcela jiný standard. Makléř se rád podělí o obchodní případ, pokud ví, že z toho bude profitovat jeho klient. Podmínkou je, že musí mít ke spolupráci kvalitního partnera na druhé straně a to pan Bláha z Re/Maxu splňuje. Férové a profesionální jednání, z něhož profitují všechny strany realitní transakce, proto rád sdílím svoji referenci.